Wyposażenie i dodatki

Sposoby na perfekcyjnie gładkie ubrania, czyli wybieramy idealne żelazko parowe

Prasowanie ubrań za pomocą żelazka parowego

Prasowanie ubrań nigdy nie sprawiało Ci przyjemności? Stopa Twojego żelazka jest już mocno wysłużona i często zostawia na ubraniach brudne ślady lub kamienny osad? To wyraźne znaki, że czas wymienić urządzenie na nowe. W sklepach ze sprzętem AGD znajdziesz ogromny wybór żelazek parowych. Podpowiadamy, jak kupić ten najlepszy model.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym powinno się charakteryzować dobre żelazko parowe,
  • co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kamienia w żelazku,
  • gdzie znaleźć najlepsze żelazko parowe.

Żelazka parowe to obecnie najpopularniejszy typ urządzeń do prasowania ubrań i innych tkanin. Żelazka suche, które dawniej były powszechnie używane w polskich domach, zostały wyparte właśnie przez nowoczesne elektryczne żelazka, które znacznie lepiej prasują ubrania. Żelazka parowe wykorzystują zamkniętą w zbiorniku wodę, która pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę, następnie przedostaje się przez otwory w stopie żelazka i wygładza tkaniny. Czy wszystkie urządzenia tego typu działają tak samo? Czym różnią się między sobą poszczególne modele? Sprawdzamy!

Dobre żelazko parowe, czyli jakie?

Jeśli do tej pory prasowanie nie było w czołówce Twoich ulubionych zajęć domowych, możliwe, że po prostu miałeś nieodpowiednie do tego żelazko. Dobre urządzenie jest bowiem w stanie nie tylko wygładzić wszystkie ubrania, ale też pozwala prasować bardzo szybko i bez większego wysiłku.

Czym więc powinno się charakteryzować wygodne, dobre żelazko parowe? Sprawdź, na co zwrócić uwagę:

  • Moc żelazka parowego – im będzie ona większa, tym żelazko wyprodukuje więcej pary. Szybciej się także nagrzeje i będzie dokładniej pasować ubrania. Efekt? Wygodne prasowanie nawet trudnych zagnieceń bez konieczności mozolnego dociskania stopy żelazka do tkaniny.
  • Wyrzut pary – para w żelazku parowym wydostaje się z otworów stopy w trakcie standardowego prasowania (jest to wyrzut stały) lub podczas intensywnej pracy (maksymalny wyrzut pary). Im te wartości będą większe, tym żelazko dokładniej wygładzi odzież.
  • Pojemność zbiornika – tutaj zasada „im więcej, tym lepiej” nie zawsze się sprawdza. Duży zbiornik pomieści więcej wody, dzięki czemu nie będziesz musiał przerywać prasowania, aby wygenerować więcej pary. Jednak może on okazać się zbyt ciężki, co będzie utrudniać szybkie i wygodne prasowanie.
  • Długość przewodu – dłuższy przewód pozwala lepiej manewrować żelazkiem, zwłaszcza jeśli Twoja deska do prasowania znajduje się w dość sporej odległości od kontaktu.
  • Regulacja temperatury i funkcje – dobre żelazko parowe powinno mieć przynajmniej kilka poziomów regulacji temperatury. Zazwyczaj przy każdym z nich znajduje się oznaczenie rodzaju tkaniny, która może być prasowana na danym poziomie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Większość urządzeń ma funkcję automatycznego wyłączania grzania. Jest to opcja szczególnie przydatna dla zabieganych, którzy często zapominają odłączyć żelazko od prądu. Dzięki automatycznemu odcięciu dostępu prądu do żelazka urządzenie przestaje się nagrzewać, gdy nie jest używane. Inną przydatną opcją jest spryskiwacz, dzięki któremu możesz w trakcie prasowania zwilżyć najmocniejsze zagniecenia i lepiej je wyprasować.

Jaka woda do żelazka, czyli jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w urządzeniu parowym?

Jednym z najpowszechniejszych problemów związanych z użytkowaniem żelazek parowych jest osadzanie się kamienia w stopie urządzenia. To z kolei może powodować nie tylko zapychanie się otworów żelazka (co skutkuje gorszą wydajnością prasowania), ale też osadzaniem się kawałków kamienia na samych ubraniach.

Aby się przed tym zabezpieczyć, zwróć uwagę na to, jaka woda do żelazka powinna być wykorzystana. Jeśli chcesz zminimalizować kamienny osad w urządzeniu, wlewaj do żelazka tylko wodę filtrowaną.

Drugim sposobem jest wybór urządzenia, które posiada funkcje ułatwiające utrzymanie żelazka parowego w czystości. Są to:

  • system zapobiegający osadzaniu się kamienia,
  • funkcja automatycznego czyszczenia.

Po każdym prasowaniu możesz też przetrzeć stopę żelazka czystą, suchą ściereczką. Przydatne okaże się również wylanie resztek wody ze zbiornika. W ten sposób osad znajdujący się w stojącej wodzie nie będzie cały czas zalegał w urządzeniu.

Najlepsze żelazko parowe? Sprawdź dostępne oferty

Wiesz już, czym powinno się charakteryzować dobre żelazko parowe oraz co zrobić, aby nie dopuścić do osadzania się kamienia w stopie żelazka. Pora wybrać dla siebie odpowiedni model urządzenia. Wejdź na stronę Zelmer.pl i porównaj ze sobą dostępne żelazka parowe. Które z nich najbardziej przykuwa Twoją uwagę?

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na najważniejsze parametry żelazka, takie jak moc, wyrzut pary, pojemność zbiornika czy długość przewodu, a także na dodatkowe funkcje, dzięki którym prasowanie będzie nie tylko prostsze, ale też przyjemniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *