Moda męska

Gdzie się podziały tamte kapelusze? Przegląd kapeluszy męskich

Gdzie się podziały tamte kapelusze? Przegląd kapeluszy męskich

Wydaje się, że męskie kapelusze czasy swojej świetności mają już dawno za sobą. Lata 60. dwudziestego wieku to kres ich popularności. Wcześniej były one obowiązkowym elementem garderoby każdego mężczyzny, niezależnie od wieku, czy statusu społecznego. Wyjście z domu, z odkrytą głową, było w bardzo złym tonie i oglądając stare fotografie, można od razu spostrzec, jak niegdyś popularnym nakryciem głowy był właśnie kapelusz.

Dlaczego przestano nosić kapelusze?

Można zadać sobie pytanie, co spowodowało, że kapelusze popadły w niełaskę. Niektórzy wskazują tu względy praktyczne. Rozwój motoryzacji i częste podróżowanie samochodem sprawiły, że noszenie takiego nakrycia głowy stało się zbędne, a wręcz niewygodne. Ponadto osoby uważane za ikony stylu tamtych lat, jak np. prezydent Stanów Zjednoczonych, John Fitzgerald Kennedy, nie nosili kapeluszów, a ich wybór szybko znajdował naśladowców.

Niezależnie od powodów, przez które doszło do opisanej zmiany, należy zgodzić się z tym, że kapelusze straciły swój status podstawowego elementu męskiej garderoby i stały się atrybutem wyjątkowo oficjalnych stylizacji, zarezerwowanych na takie okazje jak np. śluby czy wesela.

Trendy w modzie mają jednak tą ciekawą cechę, że lubią cyklicznie powracać. Ostatnimi laty można zauważyć zwiększone zainteresowanie kapeluszami, a ich coraz liczniejsze modele pojawiają się w ofercie wielu producentów odzieży. Trend ten nasila się z każdym sezonem wiosenno-letnim, gdyż to właśnie ten czas sprzyja noszeniu najbardziej pożądanej wersji kapelusza, czy takiej przeznaczonej na upalne dni.

Jaki kapelusz ubrać latem?

Rodzajów męskich kapeluszy jest naprawdę sporo. Jedne z nich są bardziej uniwersalne, podczas gdy inne pasują tylko i wyłącznie do określonych strojów i są przeznaczone na specjalne okazje.

Modele uniwersalne mogą być idealnym wyborem do mniej lub bardziej casualowej, letniej stylizacji. Decydującą rolę będzie odgrywał tu materiał, z którego będzie wykonany kapelusz oraz jego kolor.

Aby nie komplikować sprawy, warto od razu zaznaczyć, że kapelusze na upalne, letnie dni powinny być wykonane z ażurowych i przewiewnych materiałów. Preferowane barwy to pastelowe odcienie bieli, beżu i brązu. Ciekawe mogą być też kontrastowe połączenia czerni i granatu z wymienionymi wcześniej kolorami.

Nie wszystkie modele kapeluszy sprawdzą się w warunkach letniego elementu garderoby. Oto przykłady tych, które będą zdecydowanie dobrym wyborem:

Kapelusz Fedora

Fedora

Ulubiony kapelusz Indiany Jonesa. Klasyk wśród męskich (i nie tylko) kapeluszy. Krawędzie ronda nie są usztywniane dzięki czemu kapelusz łatwo dopasowuje się do kształtu głowy.

Kapelusz Kanotier

Kanotier

Typowy słomkowy kapelusz nazywany również matelotem. Jego wygląd przywodzi na myśl sielską atmosferę pikniku. Kapelusz ten dobrze współgra z okularami przeciwsłonecznymi w okrągłych oprawkach.

Kapelusz Panama

Panama

Rodowity “Ekwadorczyk”, który popularność i rozgłos zyskał dzięki osobom noszącym go podczas budowy kanału panamskiego. To wręcz idealny kapelusz na lato, wykonany z włókna liścia palmowego i odporny na deszcz oraz słońce.

Kapelusz Trilby

Trilby

Charakterystyczny kształt z niesymetrycznym rondem opadającym na przedzie ku dołowi oraz ze skróconym tyłem.

Kapelusz może być ciekawym dodatkiem do letniego ubioru. Koszula z podwiniętym lub z krótkim rękawem, szorty, klapki i okulary przeciwsłoneczne, a to wszystko uzupełnione o chroniący przed słońcem kapelusz. Warto spróbować tego połączenia, chociażby po to, aby przekonać się dlaczego to właśnie kapelusz był tak długo nieocenionym elementem męskiej garderoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *