Gry i aplikacje

Wybieramy system operacyjny do komputera

Wybieramy system operacyjny do komputera

System operacyjny to bardzo ważny komponent komputera. Odpowiedni jego wybór gwarantuje długie działanie, a także szybkie wykonywanie zadań. Zwolennicy poszczególnych propozycji zarzucają konkurencji wadliwe działanie, częste aktualizacje oraz krótką przydatność (z racji premiery nowego, wspieranego systemu). Jakie systemy są najpopularniejsze na rynku i jak dobrać odpowiednio sprzęt do przeznaczenia? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytanie.

Popularny Windows

Flagowy produkt firmy Microsoft. Znany od lat, doceniony na całym świecie i posiadający całą rzeszę zwolenników. Propozycja systemu operacyjnego oferowanego nam zależy od przeznaczenia. W większości opcji do tej pory mieliśmy do czynienia z produktami w wersji ,,Home Edition” oraz rozbudowanej ,,Professional”. Co ciekawe, niektórzy ludzie bagatelizują jakość wykonania systemu Windows i uznają go za najgorsze rozwiązanie dla ich komputerów. Zwracają oni uwagę na częste poprawki krytyczne, wieszanie się sprzętu oraz wątpliwe systemy zabezpieczeń (coś, co aktualizuje się tak często nie było przecież produktem dobrym od początku). Nie zmienia to jednak opinii o Windowsie, który uznany jest za najpopularniejszy system operacyjny na świecie.

Wersja OEM oraz BOX

Licencje oferowane nam przez Windows to obecnie OEM oraz BOX. Czym się różnią i czy są to znaczne rozbieżności?

OEM to licencja, którą posiada prawie każdy laptop. System ten jest zainstalowany na nim w sposób fabryczny. Do tej wersji Windowsa nie dostajemy płytki instalacyjnej, w razie awarii możemy z kolei przywrócić go do ustawień fabrycznych.

Przypisanie do konkretnego komputera sprawia, że licencja posłuży tylko i wyłącznie na dany sprzęt. Jest to integralna część całego zestawu i nie można jej nikomu odsprzedać ,,pojedynczo”. W wypadku wystąpienia problemów (wymiany płyty głównej lub też pamięci), system aktywowany zostanie ponownie za pomocą telefonicznej usługi.

Windows BOX to z kolei licencja pudełkowa. Mamy wtedy do czynienia z osobnym zakupem systemu operacyjnego, całość znajduje się na płytce instalacyjnej. Taka forma umożliwia odsprzedaż systemu bez konieczności oddawania sprzętu. Warunki licencji określają, na ilu komputerach można zainstalować danego Windowsa.

Linux, cichy bohater

System często niedoceniany, ale o ogromnych możliwościach. Linux znajduje zastosowanie na rynku komputerów biurowych oraz domowych. Co ciekawe, rządy kilku państw prowadzą projekty wdrożenia go do komputerów administracji państwowej. Z oprogramowania stworzonego przez Linusa Torvaldsa korzystają agencje wywiadowcze, wojsko, kontrwywiad a także banki czy też instytucje finansowe. Swoją znaczącą rolę odgrywa w przemyśle filmowym (studia Dreamworks, Pixar oraz twórcy animacji) a także jako podstawowy system operacyjny serwerów.

Mac OS X, system od Apple

Ostatnia z propozycji to Mac OS X. System powstał dla komputerów Mac od firmy Apple. Do jego zalet zaliczyć można kompleksową ochronę sprzętu (bez konieczności instalowania programów antywirusowych), stabilność oraz łatwość korzystania. Na systemy operacyjne przygotowano mniejszą ilość programów od popularnego Windowsa. Są one jednak częściej dopracowane w o wiele większym stopniu.

Zakup systemu z komputerem czy też osobno?

Problem pojawia się w wypadku zakupu produktu do domu jak i również biura. Wersje pudełkowe systemów mają swoich zwolenników, w niektórych wypadkach są również konieczne (gdy składamy dany komputer z poszczególnych części zamiast zakupu całego zestawu). W wielu sytuacjach zdajemy się jednak na producentów sprzętu a także tworzone przez nich konfiguracje. Wtedy jesteśmy najczęściej skazani na software wgrany bezpośrednio (laptopy) lub też dołączony do całej mieszanki (najczęściej komputery osobiste). Dla użytkowników domowych decyzja jest raczej prosta. Decydujemy się na zestaw skonstruowany przez pracowników firmy, w której kupujemy sprzęt. Przeciętne jego użytkowanie nie eksploatuje do maksimum systemu. Wybór jest zatem mniej istotny, skupiamy się zaś na najważniejszym czyli cenie.

System do domu oraz firmy

W użytkowaniu domowym sprzętu zdecydowana większość rynku przypada firmie Windows. Pomimo medialnej wojny, która pojawia się na forach co jakiś czas, produkt Microsoftu jest nadal najbardziej popularny i sprzedaje się w największej liczbie egzemplarzy. Wpływ na to ma szybki kontakt z pomocą techniczną, popularność rozwiązania (oferowanego niemal jako standard w każdym ze sklepów) a także przyzwyczajenie. Ludzie wbrew pozorom nie przepadają za zmianami. To sprawia, że produkty nowe muszą na rynku przebyć długą drogę, aby zdobyć odpowiednią grupę docelową klientów.

Sytuacja ulega zmianie, jeżeli mówimy o firmach. Kolejne służbowe sprzęty najczęściej nie są wykorzystywane do grania, lecz rozmaitych prezentacji czy też procesów tworzenia. W tym wypadku do konkurencji wkracza Mac OS X oraz Linux. Na wielu uczelniach wyższych czy też spotkaniach biznesowych możemy spotkać się z urządzeniami wyposażonymi w te właśnie systemy. Linux nadaje się doskonale do tworzenia treści. Szczególnie ciekawie prezentuje się zaś propozycja firmy Apple, która stale udoskonala swoją ofertę. Nowe możliwości, ciekawe i dopracowane programy a także niezawodne działanie w niedługim czasie mogą wpłynąć na wyniki sprzedażowe. Mac OS X to ciekawa alternatywa dla do niedawna hegemona na rynku, jakim niewątpliwie był Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *